BS 16
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Nhlakanipho NGWENYA | Fairland Tennis Club | No | - | |
- | Alternate 9 alternate 9 | Yes | Robert Smith | ||
- | Izak Burger jnr | ZA | Laerskool Lochnerhof | No | - |
- | Janhendrik Lamprecht | ZA | Knysna Primary School | No | - |
- | JERMAINE DLOMO | ZA | Milnerton Tennis Club | No | - |
[11] | RUAN DELPORT | Schweizer Reneke Primary | No | - | |
[15] | Cooper McCarthy | Pinelands Tennis Club | No | - | |
- | Alternate 3 | Yes | Liam Badenhorst | ||
- | Ronan Macey | ZA | Atlantic tennis Academy | No | - |
- | Jonathan Visagie | ZA | Fairland | No | - |
- | Ndumiso Dube | ZA | WATERKLOOF TENNIS CLUB | No | - |
- | Josua Van den Berg | Paarl Gimnasium High | No | - | |
[6] | Ronan Gorton | Meadowridge Tennis Club | No | - | |
[4] | Kei Badenhorst | ZA | Pinelands Tennis Club | No | - |
- | William Harding | ZA | Lapesa Tennis Club | No | - |
- | Cornelius Visagie | Tulbagh Tennis Club | No | - | |
- | Alexander Lategan | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
- | ZAK Oosthuizen | Laerskool Koue Bokkeveld | No | - | |
[12] | Hanno Bouwer | ZA | Paul Roos Gimnasium | No | - |
[9] | Devilliers Lamprecht | ZA | Knysna Tennis Club | No | - |
- | Christof Dreyer | ZA | Evertsdal Tennis Club | No | - |
- | Antonio Filippi | Kenridge Primary School | No | - | |
- | Zach Jooste | Laerskool Bredasdorp | No | - | |
- | Jan-Hendrik Lategan | ZA | Laerskool Swartland | No | - |
[7] | Luke Verwey | ZA | Laerskool Eikestad | No | - |
[5] | Sebastian Oosthuizen | ZA | Paul Roos Gimnasium | No | - |
- | Jean Joubert | Laerskool Hermanus | No | - | |
- | Heinrich Van Den Berg | ZA | Staatspresident Swart | No | - |
- | Conner Maree | ZA | De Hoop Primary School | No | - |
- | Daniel Basson | Amos Tennis Academy | No | - | |
[13] | Matthew Goodchild | Grey College Primary | No | - | |
[16] | Simeon Roothman | Stellenbosh Laerskool | No | - | |
- | Ryan Murrish | Rustenburg Primary | No | - | |
- | Alex Dublin | ZA | Athlone Tennis Club | No | - |
- | Nicholas Franken | ZA | Italian Tennis Club | No | - |
- | Jack Badenhorst | ZA | Pinelands Tennis Club | No | - |
- | Luca Braun | Notwane | No | - | |
[3] | Reuben Lerm | ZA | Hugenote Laerskool | No | - |
[8] | Niel Erasmus | ZA | Garsfontein Primary | No | - |
- | Giacomo Coppini | IT | Van Der Stel Tennis Club | No | - |
- | Hendre van Zyl | ZA | Lutzville High | No | - |
- | Bjorn Mehlhorn | Atlantic tennis Academy | No | - | |
- | Daniël Badenhorst | ZA | Fichardtpark High | No | - |
[14] | Declan Halsey | St Stithians Boys' College | No | - | |
[10] | Bogdan Mandic | Grey College Primary | No | - | |
- | Henlou du Toit | NA | Namibian Police Tennis Club | No | - |
- | Joshua Greyling | ZA | Atlantics Tennis Club | No | - |
- | James Goodchild-Brown | ZA | Constantia Tennis Club | No | - |
- | Charles Lang | ZA | Courtrai Laerskool | No | - |
[2] | Stefan Stieger | ZA | Hermanus Tennis Club | No | - |
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Robert Smith | ZA | Rhenish Laerskool | No | - |
- | Liam Badenhorst | Curro Hazeldene Primary | No | - | |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Janu Botma | ZA | Outeniqua Laerskool | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
N/A | A2 | SWCC - Court 1 |
Alternate 9 alternate 9
(Did not play)
|
Izak Burger jnr
|
Walkover |
2023-12-14 8:00am | A3 | SWCC - Court 2 |
Janhendrik Lamprecht
|
JERMAINE DLOMO
|
1-6, 0-6 |
N/A | A5 | SWCC - Court 3 |
Cooper McCarthy [15]
|
Alternate 3
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-14 8:00am | A6 | SWCC - Court 4 |
Ronan Macey
|
Jonathan Visagie
|
0-6, 1-6 |
2023-12-14 8:00am | A7 | SWCC - Court 5 |
Ndumiso Dube
|
Josua Van den Berg
|
6-0, 6-4 |
2023-12-14 8:00am | A10 | SWCC - Court 6 |
William Harding
|
Cornelius Visagie
|
1-6, 2-6 |
2023-12-14 9:15am | A11 | SWCC - Court 1 |
Alexander Lategan
|
ZAK Oosthuizen
|
0-6, 0-6 |
2023-12-14 9:15am | A14 | SWCC - Court 2 |
Christof Dreyer
|
Antonio Filippi
|
6-3, 6-1 |
2023-12-14 9:15am | A15 | SWCC - Court 3 |
Zach Jooste
|
Jan-Hendrik Lategan
|
2-6, 4-6 |
2023-12-14 9:15am | A18 | SWCC - Court 4 |
Jean Joubert
|
Heinrich Van Den Berg
|
6-0, 6-0 |
2023-12-14 9:15am | A19 | SWCC - Court 5 |
Conner Maree
|
Daniel Basson
|
6-2, 6-1 |
2023-12-14 9:15am | A21 | SWCC - Court 6 |
Simeon Roothman [16]
|
Ryan Murrish
|
6-0, 6-0 |
2023-12-14 10:30am | A22 | SWCC - Court 1 |
Alex Dublin
|
Nicholas Franken
|
6-2, 6-4 |
2023-12-14 10:30am | A23 | SWCC - Court 2 |
Jack Badenhorst
|
Luca Braun
|
1-6, 0-6 |
2023-12-14 10:30am | A26 | SWCC - Court 3 |
Giacomo Coppini
|
Hendre van Zyl
|
3-6, 6-7 |
2023-12-14 10:30am | A27 | SWCC - Court 4 |
Bjorn Mehlhorn
|
Daniël Badenhorst
|
0-6, 0-6 |
2023-12-14 10:30am | A30 | SWCC - Court 5 |
Henlou du Toit
|
Joshua Greyling
|
2-6, 4-6 |
2023-12-14 10:30am | A31 | SWCC - Court 6 |
James Goodchild-Brown
|
Charles Lang
|
6-3, 6-0 |
2023-12-14 12:00pm | A33 | SWCC - Court 1 |
Nhlakanipho NGWENYA [1]
|
Izak Burger jnr
|
6-1, 6-3 |
2023-12-14 12:00pm | A34 | SWCC - Court 2 |
JERMAINE DLOMO
|
RUAN DELPORT [11]
|
0-6, 1-6 |
2023-12-14 12:00pm | A35 | SWCC - Court 3 |
Cooper McCarthy [15]
|
Jonathan Visagie
|
6-2, 6-1 |
2023-12-14 12:00pm | A36 | SWCC - Court 4 |
Ndumiso Dube
|
Ronan Gorton [6]
|
0-6, 0-6 |
2023-12-14 12:00pm | A37 | SWCC - Court 5 |
Kei Badenhorst [4]
|
Cornelius Visagie
|
5-7, 6-1, 6-1 |
2023-12-14 12:00pm | A38 | SWCC - Court 6 |
ZAK Oosthuizen
|
Hanno Bouwer [12]
|
2-6, 3-6 |
2023-12-14 1:15pm | A39 | SWCC - Court 1 |
Devilliers Lamprecht [9]
|
Christof Dreyer
|
1-6, 4-6 |
2023-12-14 1:15pm | A40 | SWCC - Court 2 |
Jan-Hendrik Lategan
|
Luke Verwey [7]
|
2-6, 1-6 |
2023-12-14 1:15pm | A41 | SWCC - Court 3 |
Sebastian Oosthuizen [5]
|
Jean Joubert
|
6-2, 6-3 |
2023-12-14 1:15pm | A42 | SWCC - Court 4 |
Conner Maree
|
Matthew Goodchild [13]
|
1-6, 4-6 |
2023-12-14 1:15pm | A43 | SWCC - Court 5 |
Simeon Roothman [16]
|
Alex Dublin
|
6-3, 6-1 |
2023-12-14 1:15pm | A44 | SWCC - Court 6 |
Luca Braun
|
Reuben Lerm [3]
|
6-1, 6-4 |
2023-12-14 2:30pm | A45 | SWCC - Court 1 |
Niel Erasmus [8]
|
Hendre van Zyl
|
4-6, 1-6 |
2023-12-14 2:30pm | A46 | SWCC - Court 2 |
Daniël Badenhorst
|
Declan Halsey [14]
|
1-6, 2-6 |
2023-12-14 2:30pm | A47 | SWCC - Court 3 |
Bogdan Mandic [10]
|
Joshua Greyling
|
6-3, 6-1 |
2023-12-14 2:30pm | A48 | SWCC - Court 4 |
James Goodchild-Brown
|
Stefan Stieger [2]
|
6-3, 6-3 |
2023-12-15 8:00am | A49 | SWCC - Court 1 |
Nhlakanipho NGWENYA [1]
|
RUAN DELPORT [11]
|
7-6, 6-1 |
2023-12-15 8:00am | A50 | SWCC - Court 2 |
Cooper McCarthy [15]
|
Ronan Gorton [6]
|
6-1, 4-6, 6-4 |
2023-12-15 8:00am | A51 | SWCC - Court 3 |
Kei Badenhorst [4]
|
Hanno Bouwer [12]
|
1-6, 6-3, 1-6 |
2023-12-15 8:00am | A52 | SWCC - Court 4 |
Christof Dreyer
|
Luke Verwey [7]
|
2-6, 2-6 |
2023-12-15 8:00am | A53 | SWCC - Court 5 |
Sebastian Oosthuizen [5]
|
Matthew Goodchild [13]
|
7-6, 6-2 |
2023-12-15 8:00am | A54 | SWCC - Court 6 |
Simeon Roothman [16]
|
Luca Braun
|
4-6, 6-4, 6-2 |
2023-12-15 9:15am | A55 | SWCC - Court 1 |
Hendre van Zyl
|
Declan Halsey [14]
|
6-1, 6-4 |
2023-12-15 9:15am | A56 | SWCC - Court 2 |
Bogdan Mandic [10]
|
James Goodchild-Brown
|
6-0, 6-2 |
2023-12-16 8:00am | A57 | SWCC - Court 2 |
Nhlakanipho NGWENYA [1]
|
Cooper McCarthy [15]
|
3-6, 6-0, 6-1 |
2023-12-16 8:00am | A58 | SWCC - Court 3 |
Hanno Bouwer [12]
|
Luke Verwey [7]
(Ret.)
|
6-3, 2-1 Retired |
2023-12-16 8:00am | A59 | SWCC - Court 4 |
Sebastian Oosthuizen [5]
|
Simeon Roothman [16]
|
6-4, 2-6, 2-6 |
2023-12-16 8:00am | A60 | SWCC - Court 1 |
Hendre van Zyl
|
Bogdan Mandic [10]
|
6-7, 3-6 |
2023-12-17 9:15am | A61 | STK - Court 03 |
Nhlakanipho NGWENYA [1]
|
Hanno Bouwer [12]
|
3-6, 6-2, 2-6 |
2023-12-17 9:15am | A62 | STK - Court 04 |
Simeon Roothman [16]
|
Bogdan Mandic [10]
|
5-7, 6-2, 2-6 |
2023-12-18 8:00am | A63 | STK - Court 03 |
Hanno Bouwer [12]
|
Bogdan Mandic [10]
|
6-2, 6-2 |
2023-12-17 11:45am | B1 | STK - Court 03 |
Nhlakanipho NGWENYA [1]
|
Simeon Roothman [16]
|
2-6, 3-6 |
2023-12-16 12:00pm | C1 | SWCC - Court 1 |
Cooper McCarthy [15]
|
Luke Verwey [7]
|
6-3, 7-6 |
2023-12-16 12:00pm | C2 | SWCC - Court 2 |
Sebastian Oosthuizen [5]
|
Hendre van Zyl
|
5-7, 5-7 |
2023-12-17 8:00am | C3 | SWCC - Court 4 |
Cooper McCarthy [15]
(Ret.)
|
Hendre van Zyl
|
1-5 Retired |
N/A | D1 | SWCC - Court 1 |
Luke Verwey [7]
(Did not play)
|
Sebastian Oosthuizen [5]
|
Walkover |
2023-12-16 8:00am | E1 | SWCC - Court 6 |
RUAN DELPORT [11]
|
Ronan Gorton [6]
|
4-6, 2-6 |
2023-12-16 8:00am | E2 | SWCC - Court 5 |
Kei Badenhorst [4]
|
Christof Dreyer
|
4-6, 2-6 |
2023-12-16 9:15am | E3 | SWCC - Court 3 |
Matthew Goodchild [13]
|
Luca Braun
|
6-0, 6-1 |
2023-12-16 9:15am | E4 | SWCC - Court 4 |
Declan Halsey [14]
|
James Goodchild-Brown
|
6-4, 6-4 |
2023-12-16 12:00pm | E5 | SWCC - Court 3 |
Ronan Gorton [6]
|
Christof Dreyer
|
6-3, 6-4 |
2023-12-16 12:00pm | E6 | SWCC - Court 4 |
Matthew Goodchild [13]
|
Declan Halsey [14]
|
6-1, 6-4 |
2023-12-17 8:00am | E7 | SWCC - Court 5 |
Ronan Gorton [6]
|
Matthew Goodchild [13]
|
6-7, 6-7 |
2023-12-17 9:15am | F1 | SWCC - Court 2 |
Christof Dreyer
|
Declan Halsey [14]
|
6-7, 4-6 |
2023-12-16 12:00pm | G1 | SWCC - Court 5 |
RUAN DELPORT [11]
|
Kei Badenhorst [4]
|
6-1, 6-2 |
N/A | G2 | SWCC - Court 6 |
Luca Braun
(Did not play)
|
James Goodchild-Brown
|
Walkover |
2023-12-17 8:00am | G3 | SWCC - Court 6 |
RUAN DELPORT [11]
|
James Goodchild-Brown
|
6-2, 6-3 |
2023-12-15 9:15am | I1 | SWCC - Court 3 |
Izak Burger jnr
|
JERMAINE DLOMO
|
6-3, 6-3 |
2023-12-15 9:15am | I2 | SWCC - Court 4 |
Jonathan Visagie
|
Ndumiso Dube
|
6-1, 6-0 |
2023-12-15 9:15am | I3 | SWCC - Court 5 |
Cornelius Visagie
|
ZAK Oosthuizen
|
3-6, 1-6 |
2023-12-15 9:15am | I4 | SWCC - Court 6 |
Devilliers Lamprecht [9]
|
Jan-Hendrik Lategan
|
6-0, 6-3 |
2023-12-15 10:30am | I5 | SWCC - Court 1 |
Jean Joubert
|
Conner Maree
|
6-1, 6-0 |
N/A | I6 | - |
Alex Dublin
(Did not play)
|
Reuben Lerm [3]
|
Walkover |
2023-12-15 10:30am | I7 | SWCC - Court 2 |
Niel Erasmus [8]
|
Daniël Badenhorst
|
6-2, 7-6 |
2023-12-15 10:30am | I8 | SWCC - Court 3 |
Joshua Greyling
|
Stefan Stieger [2]
|
0-6, 1-6 |
2023-12-16 9:15am | I9 | SWCC - Court 5 |
Izak Burger jnr
|
Jonathan Visagie
|
6-4, 5-7, 4-10 |
2023-12-16 9:15am | I10 | SWCC - Court 6 |
ZAK Oosthuizen
|
Devilliers Lamprecht [9]
|
6-1, 6-2 |
N/A | I11 | SWCC - Court 1 |
Jean Joubert
|
Reuben Lerm [3]
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-16 9:15am | I12 | SWCC - Court 2 |
Niel Erasmus [8]
|
Stefan Stieger [2]
|
6-0, 7-5 |
2023-12-17 8:00am | I13 | SWCC - Court 1 |
Jonathan Visagie
|
ZAK Oosthuizen
|
4-6, 1-6 |
2023-12-17 8:00am | I14 | SWCC - Court 2 |
Jean Joubert
|
Niel Erasmus [8]
|
3-6, 6-2, 8-10 |
2023-12-17 10:30am | I15 | SWCC - Court 3 |
ZAK Oosthuizen
|
Niel Erasmus [8]
|
7-6, 6-1 |
2023-12-17 10:30am | J1 | SWCC - Court 4 |
Jonathan Visagie
|
Jean Joubert
|
5-7, 0-6 |
2023-12-17 8:00am | K1 | SWCC - Court 3 |
Izak Burger jnr
|
Devilliers Lamprecht [9]
|
3-6, 6-2, 8-10 |
2023-12-17 10:30am | K3 | SWCC - Court 2 |
Devilliers Lamprecht [9]
|
Stefan Stieger [2]
|
6-1, 6-0 |
N/A | M1 | SWCC - Court 4 |
JERMAINE DLOMO
|
Ndumiso Dube
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-16 10:30am | M2 | SWCC - Court 5 |
Cornelius Visagie
|
Jan-Hendrik Lategan
|
3-6, 6-3, 10-12 |
2023-12-16 10:30am | M4 | SWCC - Court 6 |
Daniël Badenhorst
|
Joshua Greyling
|
4-6, 5-7 |
2023-12-17 9:15am | M5 | SWCC - Court 3 |
JERMAINE DLOMO
|
Jan-Hendrik Lategan
|
6-4, 6-4 |
2023-12-17 9:15am | M6 | SWCC - Court 4 |
Conner Maree
(Ret.)
|
Joshua Greyling
|
2-6, 1-1 Retired |
2023-12-17 11:45am | M7 | SWCC - Court 3 |
JERMAINE DLOMO
|
Joshua Greyling
|
6-4, 6-3 |
2023-12-17 9:15am | O1 | SWCC - Court 5 |
Ndumiso Dube
|
Cornelius Visagie
|
1-6, 2-6 |
2023-12-17 11:45am | O3 | SWCC - Court 5 |
Cornelius Visagie
|
Daniël Badenhorst
|
6-1, 7-6 |
2023-12-14 2:30pm | Q11 | SWCC - Court 6 |
Ryan Murrish
|
Nicholas Franken
|
2-6, 0-6 |
2023-12-15 10:30am | Q18 | SWCC - Court 4 |
Ronan Macey
|
Josua Van den Berg
|
4-6, 6-3, 10-2 |
2023-12-14 4:00pm | Q19 | SWCC - Court 2 |
William Harding
|
Alexander Lategan
|
6-4, 6-1 |
2023-12-14 4:00pm | Q20 | SWCC - Court 3 |
Antonio Filippi
|
Zach Jooste
|
1-6, 2-6 |
2023-12-14 4:00pm | Q21 | SWCC - Court 4 |
Heinrich Van Den Berg
|
Daniel Basson
|
2-6, 1-6 |
2023-12-15 10:30am | Q22 | SWCC - Court 5 |
Nicholas Franken
|
Jack Badenhorst
|
6-3, 6-2 |
2023-12-14 4:00pm | Q23 | SWCC - Court 5 |
Giacomo Coppini
|
Bjorn Mehlhorn
|
6-0, 6-0 |
2023-12-14 4:00pm | Q24 | SWCC - Court 6 |
Henlou du Toit
|
Charles Lang
|
2-6, 6-0, 6-10 |
2023-12-16 10:30am | Q25 | SWCC - Court 1 |
Janhendrik Lamprecht
|
Ronan Macey
|
4-6, 1-6 |
2023-12-15 10:30am | Q26 | SWCC - Court 6 |
William Harding
|
Zach Jooste
|
2-6, 1-6 |
2023-12-16 10:30am | Q27 | SWCC - Court 2 |
Daniel Basson
|
Nicholas Franken
|
6-2, 1-6, 6-10 |
2023-12-15 12:00pm | Q28 | SWCC - Court 1 |
Giacomo Coppini
|
Charles Lang
|
6-0, 6-1 |
2023-12-17 9:15am | Q29 | SWCC - Court 6 |
Ronan Macey
|
Zach Jooste
|
0-6, 0-6 |
2023-12-17 10:30am | Q30 | SWCC - Court 1 |
Nicholas Franken
|
Giacomo Coppini
|
1-6, 2-6 |
2023-12-17 1:00pm | Q31 | SWCC - Court 1 |
Zach Jooste
|
Giacomo Coppini
|
1-6, 2-6 |
2023-12-17 1:00pm | R1 | SWCC - Court 2 |
Ronan Macey
|
Nicholas Franken
|
6-1, 2-6, 10-5 |
N/A | S1 | SWCC - Court 5 |
Janhendrik Lamprecht
|
William Harding
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-17 10:30am | S2 | SWCC - Court 6 |
Daniel Basson
|
Charles Lang
|
5-7, 7-6, 10-6 |
2023-12-17 1:00pm | S3 | SWCC - Court 3 |
Janhendrik Lamprecht
|
Daniel Basson
|
4-6, 4-6 |
2023-12-15 12:00pm | U2 | SWCC - Court 2 |
Alexander Lategan
|
Antonio Filippi
|
0-6, 0-6 |
2023-12-16 10:30am | U3 | SWCC - Court 3 |
Heinrich Van Den Berg
|
Jack Badenhorst
|
0-6, 1-6 |
2023-12-15 12:00pm | U4 | SWCC - Court 3 |
Bjorn Mehlhorn
|
Henlou du Toit
|
1-6, 0-6 |
N/A | U5 | - |
Josua Van den Berg
(Did not play)
|
Antonio Filippi
|
Walkover |
N/A | U6 | SWCC - Court 1 |
Jack Badenhorst
(Did not play)
|
Henlou du Toit
|
Walkover |
2023-12-17 2:15pm | U7 | SWCC - Court 1 |
Antonio Filippi
|
Henlou du Toit
|
6-1, 6-0 |
N/A | W2 | SWCC - Court 2 |
Heinrich Van Den Berg
|
Bjorn Mehlhorn
(Did not play)
|
Walkover |
2023-12-17 2:15pm | W3 | SWCC - Court 2 |
Alexander Lategan
|
Heinrich Van Den Berg
|
6-4, 2-6, 10-12 |